różne

Książki rozwijające mowę -ulubieńcy część 1

Niezbędna w domu, w podróży, wychodząc do znajomych, jadąc na imieniny do Cioci, wybierając się na rodzinny piknik, czekając w kolejce do lekarza → Dla nas jest KSIĄŻKA.

Zawsze ratuje nas od nudy, przyspiesza czas oczekiwania, wzmacnia naszą więź, dostarcza nam wiedzy o otaczającym świecie, jest pretekstem do wspólnych rozmów.

Uwielbiamy książki dla tego są z nami od zawsze i na zawsze.

Czytając nie musimy zawsze siedzieć koło siebie. Olkowi czytam, gdy się bawi, biega, układa klocki, a nawet czasami podczas kąpieli. On doskonale mnie słyszy i zapamiętuje nowe słowa, które pozwolą mu wyrażać siebie. Czytając Olkowi książki opowiadam za każdym razem co widzę. Często wracam do tych samych publikacji bo wiem, że powtarzalność ma znaczenie.

Czym ja sugeruje się przy wyborze książek, które mają wspierać rozwój mowy?

Dla dzieci najmłodszych wybieram książki, które mają:

– wyrazy dźwiękonaśladowcze,

– twardą oprawę lub materiałową oprawę,

– mało tekstu na stronach,

– duże ilustracje,

– ilustracje, które przedstawiają postacie, przedmioty, rośliny, zwierzęta, nie odbiegając od ich rzeczywistego wyglądu,

– elementy sensoryczne, które stymulują wszystkie zmysły dziecka. Dziecko dotyka różnych faktur, może coś odpiąć, otworzyć, przesunąć.

Dla dzieci starszych wybieram książki, które mają:

– mniejsze ilustracje i coraz więcej szczegółów na jednej stronie,

– coraz bogatsze słownictwo lub całkowicie są bez tekstu po to, aby to dziecko opisywało ilustracje, wyszukiwało szczegóły, które mają znaczenie w tworzeniu opowiadania.

Nasze propozycje książkowe, które najlepiej sprawdzają się w stymulowaniu rozwoju mowy

1. Wszystkie części Pucia autorki Marty Galewskiej-Kustry.

Autorka w niesamowity sposób zobrazowała wyrazy dźwiękonaśladowcze, które towarzyszą dzieciom w codziennym życiu. Pucio jest doskonałym narzędziem rozwoju mowy dziecka, ponieważ zachęca do naśladowania czynności, gestów, które przyczyniają się do tworzenia pierwszych słów dziecka. Dziecko z głównym bohaterem poznaje, przygląda się, zapamiętuje i uczy się naśladować otaczający go świat. Sądzę, że książki o Puciu powinny być obowiązkowymi lekturami malucha w każdym wieku.

Nasza kolejność zakupu części Pucia:

,,Pucio zabawy gestem i dźwiękiem’’

,, Pucio uczy się mówić’’

,, Pucio mówi pierwsze słowa’’

,, Pucio mówi Dzień Dobry’’

,, Pucio mówi Dobranoc’’

,, Co robi Pucio?’’

,,Pucio i ćwiczenia z mówienia’’

,,Pucio na wakacjach’’

,,Pucio umie opowiadać’’

2. Seria logopedyczna Kocham Czytać Zeszyt 1 ,,Samogłoski’’ Zeszyt 2 ,,Wyrażenia naśladowcze’’ – autor Jagoda Cieszyńska

Są niezbędną pomocą w pracy każdego logopedy. Dziecko za pomocą ilustracji odczytuje wyrazy dźwiękonaśladowcze oraz samogłoski. Świetnie przygotowują również do nauki czytania.

3. Zeszyty MóWiMy – autor Karina Mikulska- Hofman

Pani Karina stworzyła metodę doboru głosek. W zeszytach rozpoczyna się naukę mówienia od pojedynczych dźwięków lub otwartych sylab pomału przechodząc do trudniejszych wyrazów składających się z sylab zamkniętych lub zbitek spółgłosek. Ilustracje do wyrazów są tak dobrane, że od początku wzbudziły zainteresowanie Olka. Dla rodziców i dzieci pomocne są zdjęcia dzieci, które pokazują jak prawidłowo należy układać narządy artykulacyjne do wymowy głosek. W zeszycie znajdziecie również kreatywne pomysły na zabawy i propozycje wprowadzania dziecka w różne sytuacje, dzięki nim dzieci uczą się języka poprzez doświadczanie. W jednym z postów na moim instagramie możecie zobaczyć film, na którym widać jak Olek pracuje z zeszytami.

4. ,,Przypadki Agatki’’ Autorki: Agnieszka Fabisiak- Majcher, Elżbieta Ławczys

To Seria składająca się z 6 książek, które umożliwiają dzieciom styczność z przypadkami, doskonale znanymi przez dorosłych z gramatyki języka polskiego. Jestem zachwycona w jak prosty i przemyślany sposób została odmiana przez przypadki rzeczowników przedstawiona przez autorki. Części serii zachowały kolejność tak jak występują one w rozwoju mowy dziecka. Kolejność jest inna niż uczyliśmy się na języku polskim. Olek z zachwytem odkrywał każdą część po kolei Przypadków Agatki. Książki są skutecznym sposobem tworzenia w języku dziecka systemu gramatycznego.

5. ,,Mysia na wsi’’ Autor Lucy Cousins

Autor książki stworzył serie książek o przygodach Myszy. My na razie mamy jedną część, ale na pewno na jednej się nie skończy. Książka ma ruchome elementy co umożliwia aktywne uczestniczenie dziecka podczas czytania książki. Ilustracje w książce są duże, przyjazne dla dziecka. Razem z ,,Mysią’’ dzieci mają okazję poznać uroki wsi. Książka uczy troszczenia się o zwierzęta.

6. ,,JANO i WiTO w mieście’’ Autor Wiola Wołoszyn, Przemek Liput

To książka pełna humoru, która zawiera drobne elementy sensoryczne. Na każdej stronie występują wyrazy dźwiękonaśladowcze, które zachęcają do powtarzania ich przez dziecko. Bracia oraz ich tata zabierają nas do miasta, gdzie spotyka ich niezwykła miejska przygoda.

7. ,, Zabawy słowno-ruchowe z niemowlakami’’ Autor Grażyna Wasilewicz

Książka jest pełna krótkich rymowanych wierszy w których występują wyrazy dźwiękonaśladowcze, sylaby. Do każdego wiersza jest pod spodem instrukcja jak w ciekawy sposób można bawić się z dzieckiem. Stukanie palcami, podskoki na kolanach, huśtanie, dmuchanie, przytulanie, masażyki ruch jest bardzo ważny w rozwoju mowy.

8. ,,Zabawy paluszkowe’’ Krzysztof Sąsiadek

W książce zebrane zostały znane i mniej znane zabawy paluszkowe. Do każdego wiersza jest instrukcja w formie ilustracji z propozycją zabawy. Zabawy paluszkowe stymulują mowę dziecka, wzbogacają słownictwo, ćwiczą pamięć i koncentrację, poprawiają zdolności manualne, zapewniają dużą dawkę śmiechu dla każdego dziecka. Oczywiście na moim instagramie znajdziecie kilka filmów z zabawami paluszkowymi. Serdecznie zapraszam.

9. Kicia Kocia i Nunuś ,,Kto mieszka w lesie?’’ Autor Anita Głowińska

Książka jest pięknie zilustrowana. Razem z Kicią Kocią i Nunusiem odbiorcy książki wybierają się do lasu. Książka bardzo aktywizuje dziecko, ponieważ na każdej stronie ma mnóstwo okienek do otwierania. Dziecko dowie się między innymi gdzie mieszka lis, kto mieszka w mrowisku, kogo można spotkać na polanie.

10. ,,Łapkę mi podaj’’ Autor Urszula Kozłowska

Książka zachęca dziecko do poznawania i naśladowania odgłosów zwierząt. Rozwija koordynacje wzrokowo-ruchową oraz usprawnia motorykę małą, ponieważ elementy ze zwierzętami są wyjmowane. Olek tyle razy wyjmował elementy i wkładał, że książka się mocno zużyła. Niestety ciężko będzie stworzyć układankę ze wszystkich elementów. Mimo wszystko bardzo ją polecam, jej zużycie pokazuje jak dużo do niej zaglądaliśmy.

Kolejni ulubieńcy dla dzieci niebawem na blogu. W artykule znajdą się, również angielskie pozycje. Pamiętajcie, że książki to dodatek. Najważniejsza w rozwoju mowy jest rozmowa z dzieckiem. Tak dzieci wzbogacają swoje słownictwo najbardziej.

Pani od mowy

No Comments Found

Leave a Reply