różne

Sprawdzone pomysły wspierania mowy dziecka w czasie podróży

3 października Olek skończył 3 lata. W ciągu tych 3 latach udało się nam zobaczyć sporo miejsc. Mogłoby być ich oczywiście więcej ale jak wiadomo czas nie rozciąga się niczym guma. ,, Liczba godzin w ciągu doby nie wzrasta wprost proporcjonalnie do liczby rzeczy do zrobienia.” Ani nikt z nas nie ma czarodziejskiej różdżki, żeby czas zatrzymać i móc dłużej nacieszyć się chwilami ze swoim dzieckiem. Podróże są najlepszym czasem, kiedy możemy nieograniczony czas poświęcić tylko dziecku, przeżyć z nim wyjątkowe chwilę. Czy 8 miesięczne dziecko będzie pamiętać podróże? Oczywiście, że nie ale za to podróż wpłynie na jego pozytywny wszechstronny rozwój.

Nowe otoczenie, nowe dźwięki, zapachy, bodźce wzrokowe rozwijają umysł małego dziecka. Dodatkowo z punktu neurologopedycznego podróże wspierają rozwój mowy!

Każda podróż mała czy duża odgrywa ważna rolę w życiu dziecka. Mówiąc mała mam na myśli: podróż do wnętrza teatru, biblioteki, lasu, wyjazd do pobliskiego miasteczka. Podróżowanie to chociażby piknik nad jeziorem lub zwiedzanie wsi. Nie trzeba wyjeżdżać daleko, niezwykłe i fascynujące miejsca są również tuż za rogiem.

Mam dla was sprawdzone sposoby na umilenie dzieciom czasu w podróży jednocześnie stymulując ich mowę:

1.Obserwowanie, naśladowanie, nazywanie, przeliczanie obiektów na oknem. Dziecko zafascynowane poznawaniem świata podróżując ma okazję zobaczyć jak różne miejsca wyglądają o każdej porze roku.

2. Zabawa w ,,Kto pierwszy zobaczy np. krowę, drzewo, sarnę, jelenia”.

3. Mówienie znanych wierszy, rymowanek, wyliczanek, wspólne śpiewanie znanych piosenek.

4. Czytanie książek, opowiadanie bajek.

5. Konstruowanie rozpoczętej wyliczanki ,, Na łące znajduje się żaba, bocian…” Dziecko powtarza zdanie i dodaje nowe obiekty. To doskonałe ćwiczenie na pamięć słuchową.

NIEZBĘDNIK DZIECKA W PODRÓŻY

Czyli co zmieści się do plecaka i zaktywizuje dziecko na dłużej.

1.Przeplatanki – zabawa polega na przeplataniu kolorowego sznurka przez dziurki umieszczone na obrazku. Ćwiczy małą motorykę, zręczność, cierpliwość, precyzję.

2. POP it – dziecko przyciska wypustki nazywając kolory, powtarzając różne słowa, sylaby. Ćwiczy małą motorykę.

3. Magnetyczny labirynt- zadaniem dziecka jest doprowadzenie małych metalowych kulek w odpowiednie miejsca. Ćwiczy małą motorykę, zręczność, cierpliwość.

4. Gra labirynt – polega na ruszaniu tak labiryntem, żeby kulka nie wpadła w otwory.

5. Zagadki z dziurką 2+ , 3+ , 4+, 5+ dziecko ogląda, słucha, zgaduje. Dziurki podpowiadają w uzyskaniu prawidłowej odpowiedzi na zagadkę.

6. Mini- lotto – Gra polega na znalezieniu wszystkich obrazków ze swojej planszy.

7. Mini projektor ,,Dzikie zwierzęta”. Gdy w podróży zrobi się ciemno idealnie sprawdzi się projektor, który wyświetla dzikie zwierzęta lub inne postacie w zależności od zakupionego projektora. Poznajemy nowe zwierzęta, naśladujemy ich odgłosy, nazywamy zwierzęta.

8. Pacynki na palce. Posłużą do spontanicznych zabaw lub zabaw paluszkowych.

9. Mini samochody, lalki lub inne postacie służące do zabaw tematycznych.

10. Kolorowanka wodna, książeczka z naklejkami o różnej tematyce.

Uwaga!

Wszystko zmieści się w małym plecaku dziecka, dlatego nie trzeba martwić się o dodatkowe miejsce na zabawki.

Udanych kreatywnych podróży.

Koniecznie dajcie znać czy pomocny był dla was ten post.

Pani od mowy


No Comments Found

Leave a Reply